Всі   НОВИНИ

ФОТОНа Гончарівському полігоні протестували нову зброю українського виробництва (ВІДЕО)


фотогалерея »ГАРЯЧА ЛІНІЯ


Новини партнерiв
Loading...

Культура

Міністерство культури про колону на площі Свободи - зустріч із Ніщуком


29 березня 2017 16:44
переглядів: 161

версія для друку


Thumbnail image for ~/image.aspx?img=~/news/44689/44689_044521503.jpg&w=640
 

Рейтинг новини : 0.00  

28 березня Харків із візитом відвідав Міністр культури Євген Ніщук. Нагадаю, нещодавно письменник Сергій Жадан опублікував відкритий лист до міністра з проханням розібратися в ситуації довкола майбутнього пам'ятника на площі Свободи. Нагадаю, йдеться про колонну з архангелом. Проект переміг у творчому конкурсі, але частина містян озвучила його різку критику, а електронні петиції щодо відміни результатів набрали понад 5 тисяч голосів.

Позицію міністерства озвучила заступниця очільника відомства.

Окрім того на зустрічі з активістами Ніщуку передали резолюцію, в якій окрім колони ще кілька питань - існування Старого цирку, Внесення Держпрому та архітектурного ансамблю площі Свободи в Харкові до списку пам’яток культурної спадщини національного значення, а згодом і ЮНЕСКО.

Тамара Мазур, заступниця міністра культури України:

Конкурс у данному випадку був проведений із порушеннями, але знову ж таки у Міністерства культури немає важелів впливу на цей конкурс. Тому що проект реалізовується на міській території, за рахунок коштів місцевого бюджету. І конкурси в даному випадку на монументальну скульптуру вони так само проводяться органом місцевого самоврядування, в данному випадку - місцевою радою. Закон передбачає тільки один порядок скасування такго конкурсу - або місцева рада сама відміняє своє рішення, або судовий порядок, якщо місцева рада не хоче його відміняти. 

Повний текст резолюції: 

Шановний пане Міністре!

За підсумками зустрічі з харківською громадськістю 28 березня 2017 просимо:

Взяти під свій особистий контроль питання:
1) що стосуються охорони культурної спадщини, зокрема в Харківському регіоні:

затвердження Міністерством культури і туризму документів, що пов’язані з історичним ареалом Харкова, зокрема зонінгом; незалежне рецензування цих документів.
Внесення Держпрому та архітектурного ансамблю площі Свободи в Харкові до списку пам’яток культурної спадщини національного значення, а згодом і ЮНЕСКО.
Захисту архітектурного ансамблю площі Свободи в Харкові від встановлення будь-яких архітектурних форм на час внесення архітектурного ансамблю площі Свободи в Харкові до списку пам’яток культурної спадщини національного значення.
Зміну процедури затвердження Міністерством культури і туризму памʼяткоохоронних документів щодо надання статусу памʼяток, зокрема термінів оформлення таких документів, щоби убезпечити архітектурні та історичні пам’ятки від руйнування.
Ініціювання процесу розробки законопроекту з посилення законодавчої бази щодо питання збереження пам’яток культурної та архітектурної спадщини, зокрема, значного посилення відповідальності за порушення закону про захист пам’яток культури (руйнацію та зміну зовнішнього вигляду). Просимо залучати до розробки законопроекту фахівців і представників громадськості (не тільки з Громадської ради при Міністерстві культури).
Перегляду правил взяття під охорону держави памʼяток, унеможливити відмову власника памʼятки підписувати охоронний договір і нести за неї відповідальність.
Ініціювання від імені держави розслідування фактів порушення Закону України про охорону культурної спадщини у Харкові, зокрема: зміни зовнішнього вигляду будинку Харківського історичного музею, знесення будинку, де мешкав М.Л.Кропивницький, будівництва споруд в охоронній зоні памʼяток національного значення на вул. Університетській та Квітки-Основʼяненка, реконструкції замість реставрації будинку філармонії (старого оперного театру), численних пошкоджень памʼяток, які мають охоронні номери (список буде наданий).
Ініціювання запровадження в Україні архітектурної поліції з широкими повноваженнями, яка повинна регулярно здійснювати моніторинг стану памʼяток архітектури та історії, перешкоджати незаконному будівництву в охоронних зонах, готувати документи до суду з приводу порушень закону і контролювати відновлення пошкоджених памʼяток, адже існуючі памʼяткоохоронні структури не виконують своїх функцій.

2) що стосуються системних змін в галузі культури:
прийняття рішення щодо розміщення в Харкові створюваного Українського інституту театру (див. Додаток до Резолюції);
створення Інституту музейної справи як всеукраїнського методичного, аналітичного наукового центру, який би ініціював та координував системні зміни в музейній галузі (в тому числі зміни в нормативних документах, що регламентують діяльність музеїв, і узгодження їх з існуючим законодавством;
забезпечення прозорості і доступності інформації щодо формування Наглядової Ради створюваного Українського культурного фонду; широкого розповсюдження інформації щодо фінансування Міністерством культури і туризму культурно-мистецьких заходів, у тому числі пропонованих недержавним сектором культури.

2. Рекомендувати голові ХОДА скасувати рішення М.Добкіна про передачу функцій охорони памʼяток архітектури департаменту будівництва та архітектури і змінити структури департаментів таким чином, щоб питаннями охорони пам’яток культурної і архітектурної спадщини займався департамент культури. Вважаємо доцільним пряме підпорядкування Центру охорони культурної спадщини міністерству культури.

ДОДАТОК ДО РЕЗОЛЮЦІЇ (також надісланий до Департаменту культури й туризму ХОДА)

Український інститут театру - національна інституція, що мала б опікуватися й надавати підтримку всім театрам України, незалежно від форми власності та способів фінансування. Діяльність інституту має охоплювати всю театральну спільноту, зокрема незалежних митців поза інституціями, глядачів, а також дбати про доступність театру для всіх громадян України.

Інститут театру є інструментом реформ. По суті, це виведення компетенцій щодо театру з міністерства культури, якому не вистачає ресурсів навіть на діагностику та пропозиції щодо вузького галузевого сектору, який прийнято називати «державні театри».
Група фахівців, на чолі з Світланою Олешко, засновницею театру «Арабески», працюють над концепцією, стратегію, довгостроковими та короткотерміновими програмами для реалізації стратегії, проектом бюджету та іншими аспектами проекту, щоб Український інститут театру запрацював з 2018 року, а не впав у кому з моменту свого заснування, витрачаючи час і ресурси на вивчення ситуації та передпроектну діяльність. Український інститут театру має знаходитися у Харкові.

Чому Харків?
Потужне та впливове театральне середовище. Велика кількість (близко ста) незалежних театральних ініціатив, шість державних театрів, три спеціалізовані «творчі» вищі навчальні заклади, - творять динамічне середовище, відкрите до нових ідей та творення нових сенсів, здатне задовільнити кадрові потреби нової культурної інституції.

Міжнародна співпраця. З 2015 року в Харкові відбувається проект спільно з Польським інститутом театру імені Збіґнєва Рашевського «Театр після трансформації»: цикл лекцій, презентацій, майстер-класів від польських фахівців, присвячений зокрема діяльності інститутів театру в Центральній Європі. У 2017 році до проекту долучиться Чеський інститут театру та фахівці з балканських країн. Чеський центр у Києві, Польський інститут в Києві, Британська Рада в Україні, Ґьоте інститут, Французький альянс - неповний список партнерів, які підтримають Український інститут у Харкові. Відео лекцій Телевізійна програма «Територія погляду» з Доротою Бухвальд та Йоанною Віховською

Історичні передумови. Саме в Харкові був реалізований найуспішніший ураїнський театральний проект - Мистецьке Об’єднання Березіль. Важливо підкреслити - не театр, а мистецьке об’єднання, оскільки Курбасу йшлося про значно ширший культурний та мистецький контекст та впливи, ніж творення репертуарного театру. Він творив культурну інституцію, яка мала змінити світ на краще, а Харків зробити однією з культурних столиць світу.

Інформаційна безпека. Театр є потужним комунікаційним майданчиком. Харків є прикордонним та прифронтовим містом, яке потерпає від інформаційних воєн. Присутність у Харкові національної інституції, яка трактує театр, як медіа, що працює на захист суверенності наших кордонів та обороні нашої незалежності.

Децентралізація. Національна культурна інституція, що розташована не в Києві буде прецедентом успішної реформи не лише для галузі культури, але й для процесів децентралізації, які вкрай необхідні Україні на шляху до євроінтеграції.Якщо ви помітили орфографічну, стилістичну або іншу помилку на цій сторінці, просто виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

При використанні матеріалів з сайту Служби новин "Вісті" гіперпосилання на джерело обов'язкове!